Какво можем да направим, ако има възбрана на текущата сметка и как можем да се защитим в тези случаи? Какво можем да направим превантивно, за да предотвратим възбрана на акаунта, тоест когато сме в условията, при които може да се случи това неприятно събитие? Могат ли да бъдат осигурени пари, за да не се пипат?
В тази статия се връщам да говоря за “подривни” теми, които помагат да оцелеем в системата, защото често сме жертва на несправедливост или неудобни ситуации и е редно да знаем как да се движим в пълна законност.
Disclamer
С тази статия не искам да подтиквам хората да избягват данъчния отдел или да заблуждават другите. Животът, както знаем, е пълен с конкретни случаи и не винаги се казва, че който е в беда, е само за кауза. През последните години получих стотици свидетелства от хора, които трябваше да платят несправедливо обезщетение след съдебни дела, предизвикани от хитрост или породени от семейни ситуации, да кажа най-малко абсурдно. Законът не винаги е подходящ за всички ситуации и често тези, които имат пари и знания, успяват да надменят другите, дори ако грешат.
Знанието обаче е и оръжие за отбрана и затова е добре да научите информацията, която ще намерите в тази статия, преди да се окажете в беда, да се защитите и да знаете как е по-забавно да се движите.
Кога може да бъде прикачен текущ акаунт?
Ако сме в несигурна правна ситуация, имаме дългове, проблеми с данъчния човек или сме изправени пред някакъв вид процес, тогава може да сме изложени на риск от закриване на нашата чекова сметка и за това може да е интересно да знаем как да действа.
Първото нещо, което трябва да знаете, е, че след като акаунтът бъде затворен, има много малко работа, така че винаги е важно да действаме предварително, тоест да знаем кой и в какви ситуации можем да преоткрием сметката и веднага да се кандидатираме за покритие.
По принцип разплащателна сметка може да бъде конфискувана, ако имаме дългове, но не всички дългове са равни: всъщност кредиторът (лицето, на което дължим парите) трябва да притежава това, което се нарича „изпълнителна титла“ или „длъжностно лице „документ, който има пълна правна стойност и който удостоверява съществуването и степента на конкретен кредит. Те попадат в тази категория:
-
Присъди на присъда (също от първа инстанция).
-
Индуктивните постановления.
-
Менителници.
-
проверки.
-
ипотеки.
-
Публични актове, съставени пред нотариус.
-
Съгласуване, подписано пред който и да е ръководен орган.